Halı Yıkama

Halı yıkama konusunda doğru bir tanımlama yapacak olursak, İnsan yaşantısından bu yana günlük hayatta vazgeçilmez eşyalarından birisi olan ve üzerinde çoğu zamanını geçirdiği ve genellikle ev veya iş yerlerinde kullandığımız çeşitli tekstil ürünleridir. Halı yıkama işlemi daha önceleri farklı yöntemlerle yapılmakta veya evlerde ev hanımlarının kendi imkanlarıyla yıkadığı bir sistemden günümüz fabrikasyon aşamalarına geçilmiş bir yıkama sistemi vardır. Eskisi gibi imkanların kısıtlı olmadığı, teknolojinin insan hayatına girdiği bir zamanda yaşamanın verdiği avantajı iyi kullanabilen bir nesil olduğundan hayat şartları insanlar için gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Hayatımızdaki bütün kullandığımız eşyalarımızda olduğu gibi günlük yaşantımızın vezgeçilmez eşyaları halılanda da durum böyledir. Artk o zahmetli halıyıkama yöntemlerine son vermenin zamanı geldi. Halılar yıkanma veya temizlenme zamanı geldiğinde bir telefonla evlerden alınıp yıkanıp kurulanıp tekrar evlere kadar getirilmektedir.

Halıların Yerinden Alınması ve Numaralandırılması

halı yıkama aşama 1
halı yıkama aşama 1

Yıkanmak üzere evlerden alınan halılar halı yıkama fabrikalarına götrüldüğü zaman diğer halılarla karışmaması için veya aksiliğe meydan vermemek için ilk önce numaralandırılır. Diger bir deyişle barkodlama sistemidir. Burada amaç halıların nereden nezeman ve kimden geldiğini tesbit amaçlıdır.

 

 

 

halı yıkama aşama 2
halı yıkama aşama 2

Yıkanacak Halıların Özelliklerine Göre Ayrılması

Halı yıkama firması gelen halıların hangi cins, veya hangi malzemeden yapıldığını ilk önce ayırmak zorundadır.Çünkü farklı malzemelerden üretilen halılar aynı şekildeki yıkama yöntemine tabii tutulamaz. Bu halı yıkama öncesi yapılması gereken ve olmazsa olmazlandan bir yöntemdir. Örnek verecek olursak akirilten imal edilmiş bir halı ile tamemen yünden yapılmış bir halıyı yıkarken aynı deterjan veya aynı temizlik maddelerini kullanamazsınız. Makina halısı olan Saray, Atlas, el dokuma ve yün halısı olan Isparta, ladik, milas gibi veya Çin, Nepal, Shaggy, İpek, İran halısı gibi farklı özelliklere sahip halılarda yıkama yöntemi yapılmadığı zaman yıkanan halılarda telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilirsiniz.

halı yıkama aşama 3
halı yıkama aşama 3

Halıların Tozunun Alınması

Halı yıkama aşamasına geçkeden önce halı yıkama fabrikaları bünyesine getirilen halılar yıkanmadan önce tam otomatik makinalar yardımıyla, bunlara toz çırpma makinalarıda denir, bu makinalar sayesinde halı üzerinde bulunan tozlar, kaba kirler alınır. Bu işlemin yapılma nedeni yıkam aşamasında aşırı kirliliği ve kimyasalların özelliğinin azalmasının önüne geçmektir.Bu aşama yıkama aşamasından önce yapılınca yıkanma esnasında son derece kolaylık ve tam bir temizlik sağlamaktadır.Son zamanlarda halı silkme makinaları halı yıkama fabrikaları tarafından rağbet görmeye başlayan makinalar arasındadır.

halı yıkama aşama 4
halı yıkama aşama 4

Yıkama ve Kurutma Aşaması

Halı yıkama fabrikalarına getirilen halılar türlerine göre ayrıldıktan sonra toz alma aşamasından geçirilerek yıkama öncesi hazırlandığını yukarıda anlatmıştık. Havuz sonrası halılar tam otomatik (Tek noktaya 12 firça sistemi) halı yıkama makinalarına alınarak esas yıkama işlemine geçilir. . Makinalar bu yıkama esnasında halıların özüne nüfuz ederek en dipteki kirlerin bile çıkarılmasına çalışırlar.Yıkama sonrası kontrol edilen halılar istenilen temizliğe ulaşınca durulama aşamasına geçilir.Drulama aşamasında halı yıkama esnasındaki deterjan ve kimyevi madde kalıntılarını tamamiyle halıdan atılması amaçlanmaktadır.Yıkanan halılar makinadan alınıp sıkma makinasına yerleştirilir ve buradada tamamen sudan arındırılır.Sıkma makinaları halıları sıkarak yüzde 95 oranında nemden arındırır. Sıkma işleminden sonra halılar alınarak özel hazırlanmış kurutma odalarına alınır ve kurumaya bırakılır.

halı yıkama aşama 5
halı yıkama aşama 5

Paketleme ve Teslimat

Kurutma odalarında tamamen kurutulan halılar son bir kez kalite kontrolden geçirilir. Burdaki amaç halıların kirden tamamen arınmış olması ve son kontrol işlemidir. Kalite kontrol aşamasından geçen halılar Paketleme diğer bir adıyla poşetleme makinasında özenle poşetlenir ve ilk aşamada fişleme veya barkodlama sistemindeki adraslere göre servis araçları aracağlığıyla yerine teslim edilir.